Rosolovité hrudky na dně

Sinice je možné charakterizovat jako mikroskopické hrudky ve vodě, buď na hladině nebo na dně, které při jejich rozvíření mizí. 

Prosperují především v teplých a stojatých vodách, běžně je možné nalézt je ve vodách s vyšším pH (7–10). Sinice představují problém především díky jejich produkci toxických látek (cyanotoxinů) při jejich přemnožení. Za takovéto situace sinice přímo ohrožují ostatní vodní organismy (včetně ryb) a dokonce i lidi, kteří se ve vodě koupou.

Upřesněte poznávací znaky:

Nostoc

Jednořadka neboli Nostoc je rod sinic, které jsou charakteristické svým rosolovitým obalem a vzhledem. Jsou typické pro bažinaté a rašelinové oblasti a ve vodě se běžně nachází na dně i na hladině. Jsou poměrně odolné na teplotu i sucho. Jednořadce se nejvíce daří ve vodách bohatých na dusík, vápník a fosfor při standardním neutrálním pH (6–8). Její N:P poměr je 10:1–20:1.

Přirozenými konzumenty jsou např. hmyzí larvy nebo měkkýši. Sinice Nostoc nemá přirozené rostlinné nepřátele, protože se jedná o fotosyntetizující organismus, který produkuje vlastní potravu a není závislý na konzumaci jiných organismů. Naopak tato sinice dokáže například vytvářet symbiotické vztahy například s heterotrofními bakteriemi. V případě zasažení jezírka doporučujeme zlepšit vodní oběh, provzdušnit vodu a snížit přísun živin. Z šetrných přípravků nám mohou pomoci přípravky na snížení NO3 ve vodě (Vodnář „Na dusičnany“) nebo přípravky na snížení fosforu (Vodnář „Fosfosorb“).

Preferované pH
7,0–8,0
Dusíková preference
NO3 (Toloupakis, 2023)
Výživový poměr N:P
10:1–20:1
Potlačující rostliny
Rdest, Lekníny
Přirození predátoři
Larvy vážek, hmyzí larvy, měkkýši

Doporučujeme zakoupit Šetrná pomoc nechemickými přípravky