Zelená voda v objemu
Zelená voda v jezírku je způsobená jednobuněčnou řasou. Ta je charakteristická světle zelenou barvou v celém objemu vodní masy.
Jinými slovy, pokud vodu nalijete do sklenice a podíváte se po odstání vody proti světlu, voda je jako obarvená – nenachází se pouze na dně nebo hladině. Zpravidla nám tento problém indikuje problém s filtrací nebo narušení biologické rovnováhy např. z důvodů bouřky a prudkých dešťů, které narušily rovnováhu ve vodě. Dalším důvodem může být také absence primárních konzumentů (hmyzu) z důvodu přemnožení ryb.
Upřesněte poznávací znaky:
Pokud vezmete do sklenice vodu z jezírka a má zelenou barvu v celém objemu, můžeme mluvit o jednobuněčné řase. Jednotlivé druhy jednobuněčných řas je od sebe obtížné rozlišit, mezi nejčastější však řadíme druhy Chlorella a Skenedesmus, které mají sytě tmavou zelenou barvu ve vodě. Řase Chlorella se nejvíce daří při standardním pH vody 6–9, avšak jako primární zdroj živin využívá dusitany (NO3) a limitujícím prvkem je fosfor.
Pro odstranění zelené vody způsobené Chlorellou by měla stačit funkční UV lampa a filtrace. Pokud však UV lampou nedisponujete, můžete si zkusit pomoct rostlinou Rdest alpský nebo šetrnými sorbenty Vodnář „Na dusičnany“ (zachycení NO3) nebo Vodnář „Fosfosorb“ (zachycení fosforu).
6,0–9,0
KNO3 (Wu,2014)
16:1 (Wu, 2014)
Rdest (Zhou, 2017)
Zooplankton (např. dafnie)
Doporučujeme zakoupit Šetrná pomoc nechemickými přípravky
Pokud vezmete do sklenice vodu z jezírka a má zelenou barvu v celém objemu, můžeme mluvit o jednobuněčné řase. Jednotlivé druhy jednobuněčných řas je od sebe obtížné rozlišit, mezi nejčastější však řadíme druhy Chlorella a Skenedesmus, které mají sytě tmavou zelenou barvu ve vodě. Řase Skenedesmus se nejvíce daří při pH vody 8–9, jako primární zdroj živin využívá dusitany (NO3) a limitujícím prvkem je fosfor.
Pro odstranění zelené vody způsobené Skenedesmem by měla stačit funkční UV lampa a filtrace. Pokud však UV lampou nedisponujete, můžete si zkusit pomoct rostlinou Rdest alpský nebo šetrnými sorbenty Vodnář „Na dusičnany“ (zachycení NO3) nebo Vodnář „Fosfosorb“ (zachycení fosforu). V případě Skenedesmu a vysokého pH by mohlo pomoct i mírné snížení pH pomocí Vodnář pH mínus.
8,0–9,0
NaNO3 (Kunikane et al, 1984)
5:1–20:1 (Kunikane et al. 1984)
Rdest (Wu et al, 2007)
Zooplankton (např. dafnie)